Żyłki/Plecionki/Leadcory – to dział w, którym znajdziesz żyłki i plecionki wykorzystywane przy łowieniu karpi. Są to specyficzne materiały o charakterystycznych właściwościach, które wykonane są specjalnie dla karpiarzy. Katran, Mikado, Prologic, PB Product, Fox, Tandem Baits to tylko niektróre z wymienionych firm, które specjalizują się w produkcji dobrej klasy żyłek.
Leadkor – Leadcore to plecionka, która w środku posiada ołowiany rdzeń. Dzięki zastosowaniu w środku plecionki rdzenia leadcore idealnie przylega do dna łowiska oraz jest bardzo odporny na przetarcia.
Żyłka karpiowa, jaką wybrać? – Wybór odpowiedniej żyłki karpiowej nie jest łatwym zadaniem. Musi ona spełniać parę wymogów, aby zapewnić pewność holu, rzutu, powinna być miękka, bez pamięci, niezbyt rozciągliwa, nie przekalibrowana, powinna cechować się odpowiednim kolorem i tak dalej. Na rynku jest ogrom firm produkujących żyłki, jednak na co zwrócić uwagę przy wyborze żyłki?
Odpowiednia długość -Podstawowy parametr, który należy brać podczas doboru żyłki. Jest sprawą oczywistą, że nie można kupić ani za dużo, ani za mało. W przypadku, gdy będziemy zbyt oszczędni z wyborem długości, na szpuli pozostanie szeroki rant, który skutecznie nie pozwoli na oddawanie dalekich rzutów. Bardzo często klienci kupują 2 szpule w mniejszym metrażu na 2 kołowrotki.
Wytrzymałość żyłki- Rzecz bardzo ważna, zależna od średnicy oraz użytych materiałów, przekłada się na pewność holu, miękkość i pewność rzutów.
Średnica żyłki karpiowej– Nie spotykaną rzeczą w karpiowaniu jest zastosowanie żyłki o średnicy większej jak 0,35mm z racji sporej wytrzymałości wspomnianej wcześniej średnicy. Jedynie przy dalekich, siłowych rzutach oraz podczas łowienia na łowisku, gdzie dno pokryte jest dużą ilością ostrych elementów takich jak racicznice, kamienie, itp.
Barwa i kolor żyłki karpiowej – W przypadku łowienia w nocy oraz na głębokościach przekraczających 1,5 w dość przejrzystej wodzie, można zastosować bardzo popularne ostatnio żyłki o barwie fluo. Sprawdzają się szczególnie w nocy, gdy można zobaczyć ułożenie żyłki, oraz jej kierunek. W przypadku połowów na mniejszych głębokościach należy stosować żyłki mono lub w odcieniach zieleni.