Jaki ciężarek karpiowy wybrać?

Jaki ciężarek karpiowy wybrać?

W wędkarstwie karpiowym nieodzownym elementem każdego zestawu karpiowego jest ciężarek karpiowy. Odpowiedzialny za prawidłowe naprężenie zestawu końcowego oraz za samo zacięcie ryby. Na pewno wielu z Was zastanawia się odnośnie wyboru ciężarka karpiowego. Jaki kolor, kształt, gramatura- te pytania nurtują nas najczęściej. W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania, które nas nurtują.

Na pierwszy rzut- Jaki kolor ?

Hmm… czy to ma naprawdę jakiekolwiek znaczenie? Jak sądzicie? My uważamy, że kolor w tym przypadku nie ma jakiegokolwiek znaczenia inni zaś sądzą, że kolor brązowy będzie idealny, gdyż go nie widać. No cóż… pozwólmy, że ryby to zweryfikują. Jednak powłoka, która pokrywa nasz ciężarek nie tylko daje nam różny kolor, ale też pozwala to na nasączenie naszego ciężarka w dipie bądź oblepienie go dodatkowo pastą, co wiadomo- ma swoje plusy, dodatkowo wabi ryby.

Jaki kształt powinien mieć ciężarek karpiowy?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Dlaczego? A no dlatego, że pierw trzeba stanąć przed pytaniem jakie zadanie ma spełniać ten ciężarek? Czy będzie używany do dalekich rzutów czy też do wywózki? Jeśli odpowiemy sobie na to pytanie, jesteśmy w połowie drogi do wybrania tego odpowiedniego.

Jaką gramaturę powinien mieć ciężarek karpiowy?

No właśnie, o to jest pytanie. Jesteśmy zdania, że na ten element powinniście zwrócić największą uwagę. Dlaczego? A no dlatego, że każdy z nas dysponuję inną wędką, często o innych parametrach wyrzutu, dlatego głupotą by było założyć ciężarek o masie 200 gram do wędki o maksymalnej mocy 100 gram. Wędzisko ma zazwyczaj określony zakres obciążenia do, którego powinniśmy się maksymalnie stosować. Użycie zbyt małego obciążenia nie poskutkuje dalekim rzutem, z kolei zbyt duży ciężar może skończyć się uszkodzeniem naszego wędziska. Dlatego każdy z nas powinien sam ocenić nad wodą jaki ciężar wybrać. Pamiętajcie jednak o jednym, nie zawsze większa masa oznacza dalszy rzut. Przy wędce o krzywej ugięcie 3 lbs , w zupełności powinien wystarczyć ciężarek o masie 95-100gram.

Jak obliczyć zatem odpowiednią gramaturę ciężarka karpiowego pasującego do naszej wędki ?

Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy skorzystać ze wzoru ILOŚĆ LB WĘDKI pomnożyć razy 453g(wartość stała dla 1LB), a następnie podzielić przez 16(ilość uncji w funcie). W ten oto sposób wychodzi nam ciężar wyrzutu, w tym przypadku 85. Aby nasz kij oddawał w pełni swoją moc należy doliczyć obiążenie o pół uncji większe od ciężaru wyrzutowego wędki, czyli w tym przypadku około 15 gram.

Modele ciężarków:

Torpeda– idealny do średnich i dalekich rzutów, aerodynamiczny kształt, bardzo stabilny w locie, sześciokątny kształt zabezpiecza przed staczaniem.

Muszla– dobrze przylega do dna, kształt przypominający małżę, niski profil, dobrze przylega do dna.

Gruszka płaska– Idealna na krótkie i średnie odległości, niski profil, skupiona masa wpływa na lepsze samozacięcie, dobrze przylega do dna. Dobry zarówno do rzutu jak i do wywózki.

Rakieta– idealny na łowiska obfitujące w roślinność, płaski przekrój, dobrze przylega do dna, przesunięty środek ciężkości, skrzydełka stabilizujące lot.

Kula– idealny na twarde i lekko muliste dno, skupiona masa, dobre właściwości rzutowe.

Grippa– idealny do wywózki na znaczne odległości, zapewnia duzy opór podczas podnoszenia zestawu, niski profil z wypustkami dobrze trzyma ciężarek na dnie, na twarde i lekko muliste dno, duża masa sprawia lepsze samozacięcie, dobrze sprawdza się na rzekach z silnym nurtem

Grippon– idealny do wywózki, bardzo niski profil, kształt i wypustki zapobiegają przesunięciom na dnie.

Grippon przelotowy– Ciężarek centryczny, idealny do rzutu i wywózki, niski profil, liczne wypustki trzymające ciężarek na dnie

Torpeda przelotowa– ciężarek centryczny, aerodynamiczny kształt, bardzo stabilny w locie, idealny do dalekich rzutów, sześciokątny kształt zabezpiecza przed staczaniem.

A może zamiast zwykłego ciężarka karpiowego zastosować kamień…?

Kamień…najprostszy rodzaj ciężarka. Tak, najzwyklejszy, szary kamień, który znajdziesz dosłownie wszędzie. Są niezastąpione w miejscach, gdzie na dnie spoczywa muł, jest dużo niespodzianek typu gałęzie, konary drzew. Niestety dla początkujących karpiarzy i amatorów ten trik nie jest najlepszym rozwiązaniem. Trzeba wykazać się przede wszystkim dużą wiedzą i doświadczeniem, aby umiejętnie ich użyć i nie stracić naszej ryby podczas wyciągania jej z wody.

Jak widać możliwości w doborze ciężarka jest mnóstwo. Podsumowując wszystkie zgromadzone informacje, udając się na ryby pierw musimy sobie odpowiedzieć na parę pytań. Co to jest za woda- stojąca czy płynąca,jakie jest ukształtowanie dna, jakie mamy dno- czy jest muł czy też może żwir, na jakiej odległości planujemy łowić? Jeśli poznamy odpowiedź na te wszystkie pytania, bez problemu dobierzemy odpowiedni ciężarek dla siebie i będziemy łowić takie ryby jak na zdjęciu poniżej.

 

 

Na koniec mamy dla Was małe podsumowanie… Wybierajcie ciężarki karpiowe dobrej jakości, takie które wykonane są ze starannością nawet o najmniejsze szczegóły.

Polecamy Wam w szczególności ciężarki od Misiek-Ciężarki karpiowe, Polskiego producenta, który z dbałością wykonuje swoją pracę, a następnie udostępnia nam świetnej klasy ciężarki, które z pewnością posłużą nam potem nad wodą. Dostępność ciężarków: https://twojwedkarski.pl/?s=misiek&product_cat=0&post_type=product

Tekst: Sumik Sklep Wędkarski – www.twojwedkarski.pl

Zdjęcia ciężarków: Misiek-ciężarki karpiowe

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *